Muzea
Muzeum w Londynie + Towarzystwo w Londynie + Muzeum w Meiringen + Festiwal w Tryoncie
Strona główna
Artur C. Doyle
O Sherlocku Holmesie
Filmy z Sherlockiem
Opowiadania
Muzea

 

  Muzeum w Londynie

Muzeum Sherlocka Holmesa mieści się na Baker Street 221b - w tym mieszkaniu według informacji zawartych w opowiadaniach o Sherlocku, mieszkali Sherlock Holmes i jego przyjaciel doktor Watson. Zbudowany w 1815 roku dom znajduje się na rządowej liście miejsc związanych z historią.

Nie wiadomo, czy dom zamieszkiwały kiedykolwiek osoby o nazwiskach Holmes i Watson. Wiadomo jednak, że dom w latach 1860 - 1934 był wynajmowany.

W muzeum tym można usiąść w fotelu, w którym siedział sam Artur Conan Doyle, usiąść przy biurku, na którym powstawały powieści m.in. o Sherlocku, oraz zobaczyć eksponaty związane z przygodami detektywa. Warto zaznaczyć, że dom umeblowany jest dokładnie tak, jak autor opisał to w swoich utworach.

Na drugim piętrze znajduje się galeria przedmiotów związanych ze sprawami prowadzonymi przez Sherlocka Holmesa. Udając się na piętro trzecie możemy zobaczyć woskowe figury postaci związanych z Sherlockiem Holmesem, jak i samego detektywa i jego wiernego przyjaciela. na parterze czeka sklep z pamiątkami związanymi z Sherlockiem Holmesem.

Towarzystwo w Londynie

W 1950 roku rada dzielnicy St. Marylebone organizowała Festiwal Wielkiej Brytanii. Komitet Bibliotek Publicznych zaproponował wówczas, aby zorganizować wystawę poświęconą Sherlockowi Holmesowi. Nie wszyscy byli zadowoleni z pomysłu - kryminały nie wydawały się tym, co jako najciekawsze mogłaby zaproponować okolica. W końcu wystawę przygotowała grupa entuzjastów, a obejrzało ją 54 tysiące osób. Postanowiono wykorzystać ten sukces i wskrzeszono powstałe w 1934 roku The Sherlock Holmes Society. Towarzystwo to zostało zawieszone na czas wojny i dopiero w 1951 roku doczekało się reaktywacji. Aby odróżnić organizację od poprzedniej towarzystwo nazwano The Sherlock Holmes Society of London. Towarzystwo to wydawało i wydaje w dalszym ciągu dwa razy do roku periodyk. Również jak przed laty członkowie spotykają się  raz do roku na uroczystym bankiecie i świętują rocznicę powstania związku. Organizowane są też wyjazdy weekendowe do miejsc związanych z książkami Artura Conan Doyle'a.

Muzeum w Meiringen

W Meiringen w Szwajcarii, niedaleko wodospadu Reichenbach, znajduje się słynne muzeum poświecone Sherlockowi Holmesowi. W latach 80. XX wieku władze miasta wystąpiły z propozycją renowacji placu miejskiego i kościoła. W centrum odnowionego placu stoi teraz pomnik Sherlocka Holmesa, a sam plac nosi jego imię. W 100 rocznicę zaginięcia Sherlocka w 2001 roku przedstawiciele The Sherlock Holmes Society in London i córki Artura Conan Doyla oraz Jean Conan Doyle, uroczyście otworzyły muzeum. Muzeum to znajduje się w kościele, który od lat nie pełni funkcji sakralnych.

Festiwal w Tryoncie

Historia festiwalu sięga 1997 roku. To wtedy z inicjatywy Jerry'ego Soderquista, właściciela sklepu z ramami do obrazów, odbył się pierwszy festiwal. Rozczytywał się on w historii tego miejsca i odkrył, że mieszkał tu William Gillette, który zasłynął wykonując postać Sherlocka Holmesa w przedstawieniu. Pierwszy festiwal okazał się takim sukcesem, że władze postanowiły kontynuować to przedsięwzięcie.

Strona główna | Artur C. Doyle | O Sherlocku Holmesie | Filmy z Sherlockiem | Opowiadania | Muzea

Ostatnia aktualizacja tej witryny: 07-05-06